FLIR & iBros technic bezpośredni dystrybutor urządzeń omiarowych - kamery termowizyjne FLIR Systems w Polsce

Switch to desktop Register Login

Strona główna

Kamery IR dla budownictwa

audyty kamery termowizyjne iBros-Flir budownictwo

Kamery termowizyjne mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, przewagą kamery IR nad innymi instrumentami jest możliwość kompleksowego sprawdzenia oraz porównania sąsiadujących ze sobą powierzchni (materiałów).

W budownictwie kamery termowizyjna może posłużyć do:

- oceny jakości izolacji (jakości wykonania usługi ocieplenia),
- sprawdzenia i oceny budynku pod kątem występowania mostków cieplnych oraz strat ciepła,
- przeglądu połaci dachu pod kątem występowania nieszczelności, usterek,
- diagnozy powierzchni narażonych na zawilgocenie, określenie lokalizacji i wielkości powierzchni na której wykropli się wilgoć (w przypadku zmiany warunków),
- ocena szczelności budynku (test Blowerdoor), lokalizacja nieszczelności, pęknięć,
- sprawdzanie poprawności działania wentylacji, klimatyzacji,
- lokalizacja usterki w instalacji CO (centralnego ogrzewania), CWU (ciepłej wody użytkowej),
- sprawdzenie awarii w instalacji ogrzewania podłogowego, (zalanie, przerwanie),
- diagnoza zawilgocenia w zabytkach (obrazy, rzeźby, fasady),
- ocena izolacji w chłodniach, mroźniach
- sprawdzenie działania instalacji elektrycznej

 Na co zwrócic uwagę przy doborze kamery termowizyjnej do budownictwa?

1.  Rozdzielczość detektora podczerwieni
jest to czynnik który wyznacza cenę kamery, a który odgrywa kluczową rolę w przypadku audytów termowizyjnych. Nie mówimy tutaj o rozdzielczości ekranu ale o rzeczywistej ilości czujników umieszczonych w matrycy detektora. Przy audycie budynku pomiary wykonuje się na dużych powierzchniach, podzczas gdy w instalacjach elektrycznych często możemy podejść do badanego obiektu, w przypadku połaci dachu, lub ściany często nie mamy takiej możliwości dlatego pomiary wykonujemy w oddaleniu.
2.  Akcesoria dodatkowe
Dodatkowa bateria

dodatkowy akumulator bateria exx kamera termowizyjna FLIR iBrosW przypadku przeprowadzania jakichkolwiek audytów, inspekscji bardzo ważna będzie dodatkowa bateria do kamery - choć te dostarczane przez producenta moga działać przez 2-4 godzin - w przypadku wiekszej instalacji moze się okazać, że jest to mało (zapomnieliśmy naładować przed wyjazdem). Niektóre modele kamer - zwykle te najbardziej zaawanowane - posiadają w standardowym zestawie 2 baterie, modele o niższych rozdzielczościach dostarczane są zwykle z jedną baterią.

Dodatkowe obiektywy

.

dodatkowy obiektyw kamery IR FLIR iBros

Większość kamer IR produkcji FLIR Systems jest dostarczana ze standardowym obiektywem 25 x 19, w przeglądach, zwłaszcza w budownictwie wymienny obiektyw szerokokatny pozwala zaoszczędzić czas pracy, a także umozliwia wykonanie termogramów w miejscach o ograniczonej swobodzie ruchów.

Oprócz standardowego obiektywu w kamerach termowizyjnych FLIR dostępne są również:

 - obiektyw 6° (seria T4xx)
 - obiektyw 7° (seria T6xx)
 - obiektyw 15° (seria T6xx, T4xx, Exx)
 - obiektyw 25° (seria T6xx, T4xx, Exx)
 - obiektyw 45° (seria T6xx, T4xx, Exx)
 - obiektyw 80° (seria T6xx)
 - obiektyw 90° (seria T4xx)

Zakupu dodatkowego obiektywu najlepiej dokonać przy zakupie kamery termowizyjnej - jest on specjalnie kalibrowany, w przypadku późniejszego zakupu należy kamerę odesłać do producenta w celu kalibracji.

Miernik wilgotności - termohigrometr - FLIR M77

FLIR-MR77-iBros

Ważnym parametrem przy przeprowdzaniu audytów oraz badań kamerą IR jest pomiar parametrów powietrza w danym czasie. Dzieki psyhrometrowi MR77 można zmierzyć temparaturę powietrza, wilgotność względną - wyznaczyć temperaturę punktu rosy (bardzo ważny parametr przy audytach). Ponadto urządzenie posiada wbudowany pirometr oraz unikalną funkcję łączności z kamerami termowizyjnymi produkcji FLIR Systems - METERLiNK. Dzięki łączności Bluetooth pomiary z miernka są przesyłane w czasie rzeczywistym do kamery termowizyjnej i wyświetlane na ekranie. Parametry otoczenia są również zapisywane razem ze zdjęciem. Po otworzeniu zdjęcia w programie FLIR Tools mamy dostęp do temperatury i wilgotności w jakich termogram został wykonany.

Pozostałe mierniki dostępne w ofercie iBros technic:
 - FLIR VS70 Wideoskop
 - FLIR VP52 Próbnik napięcia
 - FLIR CM78 Miernik cęgowy z pirometrem
 - FLIR CM83 Miernik cęgowy
 - FLIR DM93 Multimetr cyfrowy

3.

Funkcje kamery termowizyjnej

Zakres temperaturowy

W zależności od poziomu zaawansowania kamery IR dostępne są różne zakresy temeraturowe. Do budownictwa spokojnie wystarczy zakres

Komentarze

 

W kamerach termowizyjnych z serii Exx, Txx (kamery z dotykowym ekranem) użytkownik ma możliwość nanoszenia komentarzy po wykonaniu zdjęcia termowizyjnego. Komentarz może mieć postać nagrania lub notatki wybranej z szblonu. Mozliwe choć mniej praktyczne jest wpisanie notatki za pomocą ekranu dotykowego.

Komentarze tekstowe doskonale sprawdzają się i przyspieszają audyty często powtarzalne, możemy wybrać wtedy z szablonu notatki doryczące poszczególnych miejsc czy też typowych usterek. Nalezy pamiętać, ze im więcej zrobimy na miejscu tym mniej podostanie do obróbki w domu.

Darmowe oprogramowanie FLIR Tools umożliwia tworzenie oraz eksport szablonów komentarzy do kamery termowizyjnej FLIR.

 

 

 

 

©iBros. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Top Desktop version